سایت دوست داران حضرت آیت الله حاج شیخ علی صافی گلپایگانی
مرحوم آقا در سخن بزرگان حوزه مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط العبد   
شنبه, 04 بهمن 1393 ساعت 15:12

 

 

خوشتر آن باشد که سر دلبران/ گفته آید در حدیث دیگران

سخنان بزرگان و علمای گذشته و حال در خصوص شخصیت والامقام مرجع ولایی فقیه صمدانی مرحوم آیت الله العظمی آقای حاج آقا علی صافی گلپایگانی (اعلی الله مقامه):

امام خمینی: من همیشه به شما دعا می کنم. (تلگراف به مرحوم آقا در سال 44شمسی از نجف) حضرت آیت الله حاج آقا علی صافی از الطاف کریمه جنابعالی و حضرت آقای اخوی متشکرم. خمینی.

آیت الله سید جمال الدین گلپایگانی در اجازه اجتهادشان به مرحوم آیت الله صافی مینویسند: العالم، العیلم، العلام و الفاضل الکامل، الهمام، علم الاعلام، حجةالاسلام، الشیخ الزکی، الشیخ علی الصافی الگلپایگانی.

آیت الله سید احمد خوانساری: این دو (آیتین صافی) امید آینده اسلام هستند.

آیت الله سید ابوالقاسم خویی: اخوان ایمانی وفقهم الله تعالی وجود معظم له را مغتنم شمرده از افاده و استفاده و تجلیل و تکریم دریغ ننمایید.

آیت الله شیخ محمد تقی بهجت: علماً و عملاً ایشان را تایید میکنم.

آیت الله حاج شیخ لطف الله صافی: همه جا خدا را بر خلق برگزيد و رضاي احدي را بر رضاي او مقدم نداشت و هيچ‌گاه از گفتن حق، ترس و واهمه‌اي به خود راه نمي‌داد؛ حتي بزرگان را موعظه و نصيحت مي‌كرد و آنان نيز تذكرات او را مغتنم مي‌شمردند.

آیت الله شیخ  ناصر مکارم: اين فقيه بزرگوار عمری را در راه اعتلای مذهب اهل بيت (عليهم السلام) و نشر آثار خاندان عصمت (عليهم السلام) گذراند و به اين بزرگواران عشق می ورزيد و حد اعلای ارادت را نشان می داد.

آیت الله شیخ جعفر سبحانی: مقام علمی ایشان بالاتر از آن است که من در آن باره سخن بگویم، در حقیقت ارشد تلامیذ مرحوم آیت الله العظمی بروجردی بود ؛ مرحوم آیت الله العظمی حاج شیخ علی صافی ذوب در امام زمان و حضرت حجت بود نام حضرت و نشان حضرت به گوشش می رسید یک نوع تحولی در روح و روان او پیدا بود.

 

آخرین بروز رسانی در یکشنبه, 05 بهمن 1393 ساعت 09:10
 
خمس جهیزیه مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط العبد   
یکشنبه, 21 دی 1393 ساعت 14:04

استفتاء از مرجع ولایی مرحوم آیت الله العظمی آقای حاج آقا علی صافی گلپایگانی قدس سره درباره خمس جهیزیه دختران:

سوال: پول یا اجناسی که والدین جهت جهیزیه دختر کنار می گذارند آیا خمس دارد؟

پاسخ: در صورتی که از فایده میان سال بوده و به دختر خود هدیه کند خمس ندارد.

 
گوهر فروزان مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط العبد   
پنجشنبه, 18 دی 1393 ساعت 07:39

عـــــید مــــولود رســول خــــاتم است

وجــــد و شـادی در تــمام عـالم است

پـــــا بــــه دنــیا می گــذارد آن شهی

کــــــــــافـتخار دودمـــــــــان آدم است

حـــــــــــضرت صــــــادق سلیل پاک او

مــــــــــولدش بـــا مـــولد او تـوأم است

حبـــــــــّذا بـــــــر ایــــن امـــام راستین

کـــو فـــــروزان گــوهری از این یم است

از قــــــــــدوم آن پــــــدر وز ایـــــن پسر

روح مــــــــا شـــاد و دل مــا خرّم است

روز مــــــــیلاد رســـــــــول هــــــاشمی

اولـــین فــــیض خــــدای اعـــظم است

رهـــــــنمای انـــــــبیا بُـــــد از نــخست

گـــــــر چـــــه جـمع انبیا را خاتم است

چــــــــون بــــرایش حـق جهان را آفرید

بـــــــرخی او ایــــن سپـهر معظم است

آنــــکه خـــلقش را خـــدا خوانده عظیم

هــر چــه مـن در مدح او گویم کم است

مـــــــنصب پــــــــیغمبری دادش خــــــدا

آنــــچه گــوید وحی و از حق ملهم است

راه او راه کـــــــــــــمال آدمــــــــی است

بـــــر ســـماء قـرب حق چون سلّم است

دیـــــــن او دیــــــن صــلاح است و فــلاح

ضــــــامن خـــــیر دو عــــالم با هم است

دیــــن او بـــــر عــــــقل و دانش اسـتوار

پــایۀ دیــــنش چــــنین مــستحکم است

امـــــــــتیازات غــــــــــلط بــــــرد از میان

گفت هـر کس هست اتـقی اکرم است

نــــــی عـــــرب را بــرتری شد بــر عجم

نــــــی مــــزیّت تـــــرک را بـر دیلم است

بــــــــــــر مــــساوات و اخـــــوت بـــرقرار

دیــن او را ایــن نـــــــظام مــــــحکم است

هـــــــــر مســــلمان بـــا مســـلمان دگر

چـــــــون بــرادر مـــهربان و هــمدم است

درد ایــــــــــــن را آن دگـــــر بـــــاشد دوا

وان بــــــــرای زخــم این چون مرهم است

رایت حـــــــق را چـــــنان بــــر پـــــا نـمود

کــــــــز شــکوهش قامت باطل خم است

تــــــــــا قــــیامت دیــــن او پـــاینده است

تا ابـــــــــد در اهـــــــتزاز ایـــن پرچم است

بـــــــــــــــا ولای آن جـــــــــــــناب و آل او

در دو عــــالم کـی (علی) ما را غم است

سروده مرحوم آیت الله العظمی آقای حاج آقا علی صافی گلپایگانی قدس سره درباره ولادت با سعادت پیغمبر اعظم صل الله علیه و آله و ولادت فرزند بزرگوارش امام جعفر صادق علیه السلام.

 
مَرد خدا بود و بس مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط العبد   
یکشنبه, 14 دی 1393 ساعت 07:01

یکی از رجال الهی زمان ما که نام پر آوازه اش با شجاعت و امر به معروف و نهی از منکر بُرده می شود، مرجع عالیقدر مرحوم آیت الله العظمی حاج آقا علی صافی گلپایگانی است؛ همو که ندای «سیّدی قد طال الانتظار» او هنوز گوش ها را می نوازد و «لبّیک یا حسین» هایش بر آسمان دل های دوستانش طنین افکن است.

آری! او مرد خدا بود و بس. چهار دهم دی ماه مصادف با سالگرد ارتحال غمبارش بهانه ای شد تا در گفت و گویی با فرزند گرامی آن مرجع ولایی جناب حاج آقا مصطفی صافی، مروری داشته باشیم بر زندگی معرفت آموز و منش آن والا مقام در اظهار ارادت به خاندان عصمت و طهارت علیهم السلام. این گفت و گوی جالب را با هم می خوانیم:

***

س1. ابتدا کمي از خصوصيات اخلاقي ابوي و ارادت ايشان به ائمه هدي مخصوصاً اباعبد... الحسين عليه السلام بگوييد؟

- بسم ... الرحمن الرحيم. با تشکّر و سپاس از شما عزيزان در نشر سيره عملي و مشي و منش معنوي علماي اسلام و در ايّام پنجمين سال ارتحال مرحوم آيت ... العظمي آقاي حاج آقا علي صافي گلپايگاني اعلي ... مقامه الشريف، شمّه اي از شخصيت روحاني و معنوي اين رجل الهي را با اندک بضاعتي که حقير دارم معروض مي‌دارم:

عالم عامل عارف و فقيه جامع و اصولي مرد کامل، انساني به تمام معني محبّ و شيفته اهل بيت عصمت و طهارت عليهم السلام که با آزاد منشي و صراحت لهجه و بيان و صداقت اعتقاد و گفتار، درد و درک و باور ديني و ايماني و اسلامي را در عمق جانش دريافته و با شناخت کامل از ارزش‌هاي والاي الهي و انساني، با تمام توان دفاع، و از بروز بِدَع و انحرافات فکري و منکرات و تعدّي و تجاوز و ظلم و بي ديني به نحو شايسته و بايسته و با شيوه‌هاي بديع و خطابه‌هاي بليغ و شجاعت و شهامت و پايمردي مثال زدني و استقامت در خور و شأن يک فقيه ولايي جلوگيري مي‌نمود.

اخلاص و تواضع ايشان در تمام شئون زندگي روحاني و حيات معنوي چنان بروز و ظهور داشت که با اندک حضور در محضر پرفيضش، هر طالب و سالک را مجذوب و شيفته خويش مي‌ساخت.

مرجعي ولايي، پژوهشگري عميق و فقيهي علوي که خانه ساده و بي آلايش او نزديک به يک قرن کانون عطوفت، مهر، زهد و تقوي و تعليم و تعلم مکتب انسان ساز جعفري علیه السلام بود.

قوه و قدرت فقهي، ادبي، تاريخي و ... او زبانزد بود و با کوله باري از علم و دانش و فقاهت و پاسداري از مکتب انسان ساز اهل بيت عصمت و طهارت عليهم السلام، اسوه عمل بود.

او فريادگري نستوه و حرّ و آزاده بود که با طراوتي فقيهانه و شور و احساسي مردم دوستانه، خواسته‌هاي مردم و متدينين را پاسخ مي‌داد.

در ادبيات و ذوق و قريحه شعر تبحّر خاص داشتند و با تمام اشتغالات فقهي و اصولي و تأليف کتب عديده (قريب به 50 مجلّد) که مورد نياز جامعه علمي و حوزوي بود از سرودن اشعار نغز و شيوا و پر محتوا که غالباً متضمّن مفاهيم قرآني و روايي است غافل نبودند و ديوان (راز دل) قسمتي از اشعار معظم له است که به زيور طبع آراسته گرديده است.

ايشان از عمق وجود به ساحت مقدّس ائمه اطهار عليهم السلام و خاصه حضرت بقية ... الاعظم امام زمان عجل ... تعالي فرجه الشريف عشق و ارادت خاص داشتند و در مقام بروز و ظهور علاقه خويش به محضر مبارک اين حضرات به تعظيم شعائر ديني و انعقاد مجالس و وعظ و سخنراني و نيز سرودن اشعاري شيوا و بليغ در مدح و منقبت حضرات معصومين عليهم السلام مجدانه مي‌کوشيدند.

با نام و ياد سيد و سالار شهيدان حضرت ابا عبد... الحسين عليه السلام چنان مي‌سوخت که بي اختيار اشکش جاري مي‌گشت و ساليان متمادي محفل روضه حضرت حسين بن علي عليهما السلام را در شب‌هاي پنجشنبه در قم و شب‌هاي جمعه در گلپايگان در منزل برقرار مي‌ساخت و خود اول کسي بود که در ابتدايي ترين جايگاه ورود به مجلس جهت تکريم متديّنين و اهل عزا جاي مي‌گزيد و در برخي از مجالس به مرثيه خواني و عزاداري خامس آل عبا علیه السلام شخصاً اقدام مي‌نمود و در اين مجلس باشکوه متدينين، علما و شخصيت‌هاي علمي و حوزوي شرکت مي‌کردند تا از فيوضات اين جلسه بهره مند گردند.

س2. ماجراي ديدار ايشان با حضرت امام (ره) جهت پاسداشت عزاي حسيني چه بوده است؟

- پس از پيروزي انقلاب اسلامي و روزها و ماه‌هاي اوليه، مساجد و حسينيه‌ها و تکايا مبدّل به پايگاهي براي بيان ديدگاه‌ها و عقايد بعضي از وابستگان گروه‌هاي سياسي شده بود و منابر و تريبون‌هاي مختلف بيشتر در اختيار اين گروه‌ها قرار داشت، لذا حضور روحانيون و وعّاظ اندکي کمرنگ شده و حتّي در مجالس تعظيم شعائر مذهبي و ايام عزاداري اهل بيت عصمت و طهارت عليهم السلام سخنراناني از اين قشر حضور داشتند.

به خاطر مي‌آورم که جناب مستطاب حجة الاسلام والمسلمين آقای آل طه از خطباي معروف و بعضي از اهالي منبر در جلسه‌اي چنين ابراز داشتند که از محضر رهبر معظم انقلاب حضرت امام خميني رضوان ... عليه درخواست ملاقات برای وعّاظ و روحانيون و خطبا شده ولي تا آن زمان موفق به اين مطلب نشده بودند، لذا از مرحوم والد تقاضا نمودند که با توجه به چنين شرايطي و انس و الفت فيما بين معظّم له و مرحوم آقا ملاقات و سخنراني حضرت امام مي‌تواند چاره ساز باشد و درخواست نمودند که وقت ملاقاتي توسط ايشان گرفته شود.

مرحوم آقا خدمت مرحوم امام رسيدند و مشکل را مطرح و از ايشان براي اين گروه وقت ملاقات گرفته شد، و شد آنچه مي‌بايست بشود و آن سخنراني جامع و کامل مرحوم حضرت امام در آستانه ماه محرم الحرام راهگشا و فصل الخطاب عزاداري خامس آل عبا علیه السلام گرديد و اين مطلب همه ساله جريان داشت ...

س3. ظاهراً مرحوم آقا ارتباط قلبي عميقي نيز با حضرت رضا علیه السلام داشتند و حتّي کرامتي نصيب ايشان شده است؛ ماجراي آن را بيان مي‌کنيد؟

- ايشان ارادت و اخلاص خاصي نسبت به ساحت مقدس حضرت شمس الشموس انيس النفوس حضرت ثامن الحجج عليه آلاف التحية و الثناء داشتند و همه ساله به زيارت آن امام همام مشرّف مي‌شدند.

در يکي از سفرها، دچار مشکل گوش درد عجيبي شدند که به خونريزي‌هاي فراوان از داخل گوش منجر شد و روزانه يکی دو بار جراحت را پانسمان مي‌کرديم تا جلوي خونريزي را بگيرد. لذا ايشان براي جلوگيري از هتک حرمت به آستان مقدّس مولايش چند روزي تا کنار درب حرم مطهّر مشرف مي‌شدند و پس از خواندن زيارت بدون داخل شدن در حرم به محل اقامت مراجعت مي‌فرمودند.

پس از گذشت يکي دو روز پس از تشرّف جهت تعويض پانسمان اقدام شد ولي پس از کنکاش و بررسي، خونريزي و جراحت ديده نشد و نبودن مشکل به آقا منتقل شد که ناگاه فرمودند (مگر مي‌شود که آقا به ما نظري نداشته باشند.) فرمودند وقتي کنار درب حرم مطهّر جهت ابراز ارادت ايستاده بودم به اين مضمون خدمت حضرت عرض کردم که (آقا مي‌گويند شما به حيوانات هم نظر لطف دارید چه مي‌شود که به اين حقير هم نظري کنيد) قابل توجه آن که پس از اين عنايت حضرت تا آخر عمر شريفشان هيچگونه مشکلي در گوش ايشان مشاهده نشد.

س4. يکي از ويژگي‌هاي بارز حضرت آيت ... العظمي صافي گلپايگاني انس با ادبيات و سرودن شعر بود. اين موضوع به چه صورتی بود، يعني شعر گفتن ايشان جنبه بداهه داشت يا از قبل روي موضوع تمرکز مي‌کردند؟

- مرحوم آقا اکثر اشعارشان را في البداهه و در مناسبت‌ها و موقعيت‌هاي مختلف سروده‌اند و اگر در رابطه با موضوع خاصّي شروع به سرودن مي‌کردند به سرعت به انجام مي‌رسيد و زمان زيادي از ايشان نمي‌گرفت و مهم‌تر آن که در دهه‌هاي آخر عمر شريفشان به علّت مشکلات بينايي، بازگشت به ابيات سروده شده نداشتند ولي کاملاً مسلّط و صنايع مختلف ادبي و شعري را لحاظ مي‌فرمودند. گاهي در اوائل طلوع فجر و پس از فراغت از نماز شب و تهجد و فريضه صبح حقير را مطلع مي‌کردند و مي‌فرمودند بنويس. آنچه مهم است در حال سرودن اشعار در کمال خلوص و گاهي همراه با اشک در نهايت حزن و اندوه به سرودن مي‌پرداختند، خصوصاً ابياتي را که براي حضرت صاحب الامر امام زمان ارواحنا فداه مي‌سرودند و گهگاه اشعار را زمزمه مي فرمودند و مي‌گريستند.

س5. شعري از ايشان درباره امام رضا علیه السلام وجود دارد. اگر مقدور است آن را ذکر کنيد و ماجراي سرودنش را بيان نماييد؟

- روزي از محلّ اقامت جهت تشرّف به حرم مطهر رضوي در انتظار وسيله نقليه بوديم. تاکسي توقف کرد و معظم له و حقير و يکي از دوستان که جهت خدمت به ايشان همراه بودند (جناب آقای سياح) سوار تاکسي شديم.

راننده مقصد را جويا شد؛ ناگاه مرحوم آقا فرمودند مگر غير از حرم مطهّر جاي ديگری هست، و به بنده فرمودند فلاني قلم و کاغذ همراه داري؟ عرض کردم: بله، فرمودند بنويس.

مرا به غير حرم اين ديار کاري نيست به جز زيارت مولاي خويش ياري نيست

خدا کند بپذيرد من ضعيف و ذليل که جز به لطف و عطايش اميدواري نيست

که اين دو بيت را في البداهه سرودند.

و در سفری نیز اشعاري ديگر در مدح حضرت ثامن الحجج سرودند که تقدیم می گردد:

اين مهبط ملائکه صحن و سراي کيست؟ اين بارگاه سر به فلک رفته جاي کيست؟

اين جلوه‌اي که مطلع آن شهر مشهد است روشن نموده ارض و سما از جلاي کيست؟

اينجا که سر به خاک درش مي‌نهند خلق آرامگاه کي بود و خاک پاي کيست؟

اينجا که جن و انس به تعظيم اندرند اين احترام بهر چه و از براي کيست؟

اينجا که با تفضّل و لطف و عنايتش مس را توان طلا کني از کيمياي کيست؟

اينجا که عاشقان خدا رو به آن کنند منظورشان که باشد و اندر هواي کيست؟

اين جذبه‌اي که خلق کشاند به سوي خود کي باشد آن که مي‌کشد و از صلاي کيست؟

اين نور کو رسيده شعاعش به طاق عرش از پرتو فروغ جمال و ضياي کيست؟

اين مأمني که کهنه نگردد به دور چرخ اين اعتبار و رتبه ز قدر و بهاي کيست؟

اين بيت را که داده خداوند رفعتش از موقف و بزرگي بي انتهاي کيست؟

اين شمع کاينچنين همه پروانه گرد او گرديده‌اند مست ز جام عطاي کيست؟

اين جوش و اين خروش که دارند مردمان در راه عشق کي بود و در ولاي کيست؟

اين خلق دردمند که گيرند عافيت درمان درد کي کند و از دواي کيست؟

اينجا مقام و مشهد سلطان دين رضاست اينجا امام هشتم و فرزند مصطفي است

گفت اين قصيده را (علي) و شکر کردگار اندر جوار او چو گدايي به التجاست

س6. اشعار مرحوم ابوي درباره امام زمان عجل ... تعالی فرجه الشریف به همان 59 شعر کتاب (در انتظار وصال) خلاصه مي‌شود يا اشعار ديگري نيز درباره حضرت حجت (عج) از مرحوم آقا موجود است؟

- سروده‌هاي ايشان در رابطه با آقا و مولايش حضرت حجت عجل ... تعالی فرجه الشریف بسيار زياد است که آنچه در ديوان (راز دل) آمده حدود 328 صفحه از کتاب را شامل مي‌شود، لکن مجموعه شريفه (در انتظار وصال) مشتمل بر 59 غزل، قصيده، مخمس، موشح و ... مي‌باشد که به حروف ابجد با نام مبارک آن حضرت (مهدي) مطابقت دارد و جداگانه طبع شده است.

س7. مرحوم آقا نسبت به مسجد مقدّس جمکران نيز مقيّد به حضور بودند؟

- بله، ايشان نسبت به مسجد مقدس جمکران علاقه خاصي داشتند و با عظمت ياد مي‌کردند و مي‌فرمودند که بسياري از اوقات در سن جواني با پاي پياده به اين مسجد شريف مشرف مي‌شدم و در کهولت سن نيز با کمک حقير و همراهان جهت حضور و درک فيض اين مکان شريف اهتمام داشتند و اشعاري نيز در وصف مسجد مقدس جمکران سروده‌اند و به جهت انتساب اين مکان مقدس به حضرت صاحب الامر حجة ابن الحسن العسکري امام زمان روحي و ارواح العالمين له الفدا احترام خاصي قائل بودند.

س8. آيا شعرهاي منتشر نشده‌اي هم دارند که در آينده در قالب کتاب چاپ شود يا همه اشعار ايشان منتشر شده است؟

- مجموعه اشعار ايشان که به صورت ديوان اشعار با نام (رازِ دل) انتشار يافته و کتاب شريف (در انتظار وصال) که ويژه حضرت حجت (عج) است تمامي سروده‌هاي ايشان نيست و از زمان انتشار ديوان رازِ دل که سال 1385 است تا پايان حيات اين مرد بزرگ (دي ماه 1388) سروده‌هاي ديگري دارند که به زيور طبع آراسته نگرديده و قابل ذکر است که سروده‌هاي چاپ شده نيز گلچين شده است.

س9. مرحوم آقا چگونه به زيارت حرم مطهّر رضوي مي‌رفتند؟ آداب خاصي داشتند؟ چه ادعيه‌اي مي‌خواندند و چگونه زيارت مي‌کردند؟

- ايشان هر زمان که به مشهد مقدس مشرف مي‌شدند، حداقل روزي 2 بار تشرّف داشتند و اعمال و آداب زيارت را آنچنان که وارد شده بجا مي‌آوردند (اذن دخول- عتبه بوسي- زيارت روبروي حضرت- بالاسر حضرت و ...) که شايد هر تشرّف يکي دو ساعت به طول مي‌انجاميد و جالب است که اين اعمال و افعال را با تضرّع و خلوص کامل بجا مي‌آوردند و زماني که قدرت جابجائي به علت بيماري‌ها و کهولت سن نداشتند و با صندلي چرخدار مشرف مي‌شدند از روي ويلچر پياده شده و حتماً مي‌بايست که عتبه ورودي رواق مطهر را بوسه زنند و با حال خوش و گريه و زاري در بارگاه شريف حضرت ثامن الحجج علیه السلام به دعا و نيايش بپردازند و تا زماني که قدرت داشتند نماز جعفر را هم مي‌خواندند.

س10. ماجراي ورود ايشان به حوزه علميه به چه صورتی بوده است؟ گويا خاطره‌اي نيز از برخورد با مرحوم آيت ... حائري مؤسس حوزه داشتند.

- همان طور که عرض شد جهت ادامه تحصيلات حوزوي در حدود 18 سالگي به قم مشرّف شدند که مصادف است با زعامت مرحوم آيت ... العظمي حائري رضوان ... تعالي عليه مؤسس معظم حوزه علميه قم و دوران خفقان و گرفتاري‌هاي شديد رضاخاني و مشکلاتي از قبيل خلع لباس روحانيون- کشف حجاب بانوان و جلوگيري از تعظيم شعائر مذهبي و عزاداري و مجالس اهل بيت عصمت و طهارت عليهم السلام و ديگر تنگناها و مشکلات.

يکي از مشکلات، خلع لباس روحانيون بود که با شدّت هر چه تمامتر انجام مي‌گرفت و فقط کساني مي‌توانستند معمّم باشند که در يک امتحان جامع که از طرف وزارت فرهنگ و معارف آن زمان انجام مي‌گرفت شرکت و قبول شوند و از تعدّي و تجاوز مأمورين رضاخاني در امان باشند و در اين امتحان دو فرع اصولي و فقهي مطرح و ادله و روايات و استنادات و ... آن مي‌بايست بازگو شود.

مرحوم آقا مي‌فرمودند: (روزي در صحن حرم مطهّر حضرت فاطمه معصومه سلام ... عليها خدمت حضرت آية ... العظمي حائري رسيدم و عرض کردم که مطلبي دارم. ايشان با کمال تواضع و فروتني و سعه صدر و محبت به حقير فرمودند: چشم، اجازه بدهيد تا در کنار يکي از حجره‌هاي حرم بنشينيم، و من که طلبه جواني در حدود 22 سالگي بودم مطلب امتحان را مطرح نمودم و عرض کردم که امتحان سختي است. مرحوم آيت ... العظمي حائري فرمودند که اگر از بنده هم همين حالا در رابطه با استنادات فرعي از اصول يا فقه را جويا شوند شايد حضور ذهن نداشته باشم ولي شما امتحان بدهيد انشاء... موفق خواهيد شد، و همينطور هم شد در امتحان شرکت کردم و بحمد... با رتبه عالي استاد معارف فقه و اصول شدم) که هنوز مدرک اين استادي را داريم. لازم به ذکر است که از کل حوزويان به علت سختي امتحان تعداد انگشت شماري شرکت و قبول شدند.

س11. ايشان در حوزه بيشتر از محضر چه اساتيدي بهره بردند و از آنان متأثر بودند؟

- مرحوم آقا در اوان جواني دروس حوزوي را ابتدا در محضر ابوي مکرّمشان مرحوم آيت ... معظم آخوند ملا محمد جواد صافي گلپايگاني رحمة... عليه و نيز در محضر مرحوم آيت ... ملا ابوالقاسم قطب قدس سره در گلپایگان گذراندند و سپس در سن حدود 18 سالگي براي ادامه تحصيل علوم دينيه به قم مشرف شدند و در حوزه مقدّسه علميه قم ابتدا از محضر درس مرحوم آیت الله آقاي آميرزا محمد ثابتي همداني رحمة ... علیه و سپس از محضر درس مرحوم آية ... العظمي آقاي حجت رحمة... عليه و از محضر درس مرحوم آية ... العظمي بروجردي کسب فيض نمودند.

س12. دليل تبعيد مرحوم ابوي به مشکين شهر چه بود؟

ج. براي بيان اين مطلب نيازمند گذر و نظري اجمالي به دوران حيات سياسي اجتماعي مرحوم والد از نوجواني و جواني و ورود به حوزه علميه قم و زمان زعامت مرحوم آيت ... العظمي حائري (ره) و حضور علماي معظم ثلاث مرحوم آيت ... العظمي حجت، مرحوم آيت ... العظمي صدر، و مرحوم آيت ... العظمي خوانساري رضوان ... تعالي عليهم، و پس از آن دوران مرجعيت عظماي فخر الشيعة و مفخر الشريعة مرحوم آيت ... العظمي بروجردي قدس ... نفسه الزکية و پس از رحلت ايشان دوران مرحوم حضرت آيت ... العظمي امام خميني رضوان ... تعالي عليه و مرحوم آيت ... العظمي گلپايگاني قدس سره و دوران مبارزات قبل از انقلاب و در جريان پيروزي انقلاب و پس از پيروزي و مراودات فيما بين اين اعلام و زعماي بزرگ با مرحوم والد و حضور مؤثر ايشان در تمامي مسائل مهمّ سياسي اجتماعي اين ادوار تا پايان حيات پربرکت مي‌باشيم که البته به علت کثرت مطالب و تنوع مباحث و تقيد به بعضي ملاحظات شرعي و حفظ امانت، امکان آن نيست که در اين مجال به آنها بپردازيم زيرا که هر دوره‌اي از اين ازمنه شرح مبسوطي مي‌طلبد.

مرحوم آقا با توجه به سوابق خانوادگي و رشد و نموّ در دامان پدري چون مرحوم آيت ... العظمي آخوند ملا محمد جواد صافي گلپايگاني رضوان ... تعالي عليه و سبک و شيوه زندگاني و مجاهدات و مبارزات ديني و سياسي و حضور مستمر و اثرگذار ايشان در متن جامعه آن زمان و همزماني با حضور متّفقين و رضاخان و انواع فشارها و سختي‌هاي مربوط به اين ادوار و نيز همّت و تلاش مجدانه آن پدر والامقام در جهت نفي و محو باطل و عناصر ضد دين و ولايت و مهدويت و مبارزه جانانه با مظاهر بدع از جمله بهائيت و نجات متدينين و مؤمنين از خطر انحرافات فکري و عقيدتي و نشر معارف دين قويم و مکتب حقه اثني عشري و همراهي و همفکري با بزرگاني همچون مرحوم آيت ... شهید حاج شيخ فضل ... نوري رضوان ... عليه و درک محضر اعلام و اساتيد بزرگ همچون (سيد محمد تقي مدرس- میرزا جهانگیرخان قشقائي- ميرزا محمد هاشم خوانساري- ملا محمد باقر فشارکي) ايشان را مي‌توان يکي از مفاخر شيعه در فقه و اصول و کلام و ادبيات و مجاهدي خستگي ناپذير در راه اعلاي کلمة ... دانست (اين جامعيت را به فرزندان خويش منتقل و آنان را از پاسداران فخيم مرزهاي ولايت و امامت و از علماي بنام حوزه علميه قرار داد (مرحوم آيت ... العظمي حاج آقا علی صافي و حضرت آية‌ ... العظمي آقاي حاج شيخ لطف ... صافي ادام ... ظله الشريف).

صداقت و صراحت و شفافيت سخن و حق گويي و بي پرده گويي عالمانه و عدم ملاحظه در بيان حق بر اساس دريافت‌هاي مجتهدانه ايشان را در زمره عالمان و فقيهاني انگشت شمار قرار داد که فقط و فقط خدا را و نه غير او را در نظر نداشتند و همين صداقت و رک گويي و عدم تملّق و چاپلوسي باعث شد که او را از بهترين مشاوران و معاضدان مبرز اعاظم علما و نظير مرحوم آيت ... العظمي بروجردي(ره) و مرحوم آيت ... العظمي امام خميني(ره) و مرحوم آيت ... العظمي گلپايگاني قرار دهد، و شايد بجا باشد اگر بگوئيم حادثه یا واقعه يا مطلب سياسي اجتماعي خاصي در حوزه علميه واقع نشده که معظم له نقش تعيين کننده‌اي در آن نداشته باشند.

ارتباط و الفت با مرحوم آيت ... العظمي بروجردي (ره) و حضور مستمرّ در تمام مراحل حيات پر فيض آن مرحوم در شئونات مختلف و بودن اوّل مستشکل درس مرحوم آقا و دادن مشاوره‌هاي مؤثر و دور از هواي نفس در موقعيت‌هاي مختلف او را به نزديک‌ترين فرد در کنار مرحوم آيت ... العظمي بروجردي (ره) مبدّل ساخت، آنچنان که عنايات ويژه مرحوم آقا به ايشان ناشي از درک مقام علمي- عملي و سياسي و اجتماعي ايشان، و مورد احترام خاص او بود لذا حضور همه جانبه در عرصه‌هاي مختلف او را از ديدگاه دستگاه حاکميت به فردي مؤثر در حوزه علميه قلمداد نمود و هر از گاهي نسبت به ايشان تنگناها و مشکلاتي فراهم مي‌آورد.

ارتباط ايشان با مرحوم حضرت امام (ره) در اين دوران و پس از رحلت مرحوم آيت ... العظمي بروجردي (ره) و شناخت کافي و وافي مرحوم امام (ره) از ايشان موجب شد که در بسياري از مسائل آن دوران و بعد از آن و پیش از انقلاب و پس از آن طرف مشورت قرار گيرند و ايشان نظرات خويش را صادقانه و با صراحت به مرحوم امام (ره) منتقل مي‌نمودند.

حضور معظم له در کنار مرحوم آيت ... العظمي گلپايگاني (ره) و انجام مأموريت‌هاي سخت و تبادل افکار و همسويي و همفکري با ايشان در جهت مسائل مملکتي و حوزوي و امور ديگر که از ذکر آنها گذر مي‌کنيم، او را چهره‌اي مبارز و مجاهد در مقابل ظلم و جور دستگاه پهلوي نشان داد که به لحاظ همين امور، دستگاه پهلوي و بويژه ساواک نسبت به اين شخصيت واکنش‌هاي مختلف نشان داده و به تهديد و احضار و بازداشت و نهايتا تبعيد معظم له اقدام نمود.

فراموش نمي‌کنم شايد 12 ساله بودم که رئيس ساواک آن زمان سرهنگ مهران 3 شب بود که به منزل ما مي‌آمد و آنگونه که مرحوم آقا نقل مي‌کردند (او مي‌گفته که شخص شاه نسبت به حضور شما در قم موافقت ندارد و مي‌بايست از قم برويد و ايشان مي‌فرمودند که من آزادي خودم را به دست خودم از بين نمي‌برم و از قم نمي‌روم مگر آن که زور باشد و دستگير شوم).

بالاخره سحرگاهي فرا رسيد و ايشان را با چند مأمور از منزل دستگير و به مشکين شهر تبعيد نمودند.

به خاطر دارم شبی که صبح پس از آن، ایشان را دستگیر و به مشکین شهر تبعید کردند مصادف بود با یکی از مظاهر قدرت و عظمت الهی و در آن شب، ستاره دنباله دار هالی پس از سال ها خودنمایی می کرد.

نیمه های شب ایشان همه اهل خانه را بیدار نمودند تا این پدیده را بنگرند و اصلاً در فکر دستگیری و تبعید نبودند و گویا مطلبی واقع نشده است.

جالب آن است که در مشکين شهر هم ايشان از امر به معروف و نهي از منکر و فراخواني مردم به مخالفت با دولت وقت فروگذار نکردند تا جايي که پس از مدتي ايشان را به گلپايگان تبعيد نمودند که آن هم مطالب خاص خودش دارد.

س13. شعري که ايشان در تبعيد براي قدس شريف سروده‌اند چه بود؟

- در زمان رژيم ستم شاهي پهلوي براي تنوير افکار ملّت مسلمان و متديّنين و ترغيب و تحريص مردم به دينداري و جهاد و مقاومت اشعاري سروده‌اند که قسمتي از آن در ذيل مي‌آيد و در اين اشعار وضع مسلمانان و سردمداران ظالم آن زمان و فتنه‌هاي پيش روي مسلمين را به درستي يادآوري نموده‌اند.

اي مسلمان عزّت ديرينه را از سر بگير * درس صبر و استقامت را ز پيغمبر بگير

اين تو بودي کز تو مي‌لرزيد پشت روزگار * چون نياکان خيز و زين چرخ کهن چنبر بگير

پرچم اسلام را افراشتي در بحر و برّ * در پناه دين بيا و باز بحر و برّ بگير

دين و دانش شرق تا غربت مسخر کرد و باز * باختر را با همين سرمايه تا خاور بگير

گر خدا خواهي نظر بردار از غير خدا * دل ز جاه و اعتبار و از زر و زيور بگير

نیست در قاموس دين فرقي سيه را با سفيد * در شعاع دين تو دست اسود و احمر بگير

هر کجا ديدي مسلماني به حفظش کن قيام * هر که باشد دشمن دين در رَهَش سنگر بگير

گر مسلماني، به ذلّت تن مده در هيچ حال * با فداکاري چو مردان عزّ و مجد و فر بگير

کن برون از خانه ات اين خانه بر دوشان دون * داد از صهيونيان جاني ابتر بگير

مسجد اقصاي تو افتاده در دست يهود * اي مسلمان همّتي کن مسجد و منبر بگير

مي‌شود لبنان تو آن سان که شد جولان تو * آخر از خواب گران اي بي خبر سر بر بگير

عرصه ميدان تو جاي شغالان گشته است * بيشه دين را از اينان همچو شير نر بگير

هر چه بر ما مي‌رسد از شرق باشد يا ز غرب * راه را بر هر دو اين قوم ستم گستر بگیر

هين مگو چون مي‌توان با دشمنان پيکار کرد * نقد جان در کف دمار از خصم بد اختر بگير

يا به ذلّت تن ده و باقي بمان با ننگ و عار * يا به عزّت جان سپار و زندگي از سر بگير

روح استقلال کن پيدا و پس دست نياز * از بني الأحمر گرفته تا بني الأصفر بگير

گر مسلماني، رها کن عادت بيگانگان * راه و رسم زندگي از احمد و حيدر بگير

راه خيرت را (علي) گفتا، تو خود داني دگر * خواه راه خير طي کن خواه راه شرّ بگير

چون حسين بن علي مردانه از حقّ کن دفاع * بيمي اندر دل نه از تير و نه از خنجر بگير

او قيامش چون عليه ظلم و استبداد بود * آخر اندر زندگي سرمشق از آن سرور بگير

او به خون خويش و ياران نخل دين شاداب کرد * تو بيا و باز از اين نخل، بار و بر بگير

س14. دليل تدفين مرحوم آقا در گلپايگان کنار همسر مکرّمه شان وصيت ايشان بود؟ چون معمولاً علماء و مراجع عظام قم را در حرم حضرت معصومه(س) خاکسپاري مي‌کنند؟

- قداست و حرمت و عظمت حرم کريمه اهل البيت حضرت فاطمه معصومه سلام ... عليها بر کسي پوشيده نيست، لکن مرحوم آقا بنا به وصيت خودشان در گلپايگان دفن شدند و بايد گفت که ايشان انس و الفتي ويژه به زادگاه خويش داشتند و همانطور که در زمان حيات شريفشان منطقه گلپايگان از وجود با برکت ايشان مستفیض مي‌شدند، اينک نيز مضجع منوّرشان مورد عنايت خاص و عام است و اقبال مردم به مرقد ايشان نشان از پاکي و خلوص و تقوي و زهد اين عالم بزرگ دارد.

س15: از ويژگي‌هاي ايشان و تأليفات معظم له برای ما بگویید؟

- مرحوم آقا را مي‌توان جامع صفات انساني، اخلاقي و ايماني دانست فقيهي علوي، مجتهدي دلسوز هم براي مکتب اهل بيت عصمت و طهارت عليهم السلام و هم براي مردم، بدين معني که خود را وقف سامان بخشيدن به نابساماني‌هاي عقيدتي- فکري، اجتماعي و سياسي نموده بود. درب منزل او به روي همگان باز و وقت ملاقات خاصي نداشت هميشه و همه جا در دسترس مؤمنين و متدينين و اقشار مختلف بود، بيان شيوا و گيراي او در هنگام خطابه‌هايش مجذوب کننده بود، در طول حياتش با ظلم و طغيان و خفقان و تعدّي و بدعت‌هاي منحرفين مبارزه کرد، او از مريدان به حقّ اهل بيت عصمت و طهارت بود و به برپايي مجالس ايشان و تعظيم شعائر مذهبی سعي مجدانه داشت، ارتباطش با محرومين و گرفتاران جهت پاسخگويي به نيازهايشان قطع نمي‌شد شجاعت و صراحت و رک گويي محور تمام برخوردهاي ايشان بود.

ايشان جامع علوم اصول و فقه و ادبيات عرب بود و تأليفات بسياري از ايشان بجا مانده که بعضی طبع شده و بعضي هنوز طبع نشده است که ذکر نام آنها خالي از لطف نيست: ذخيرة العقبي في شرح عروة الوثقي (10 جلد چاپ شده)؛ تبيان الصلوة (تقريرات بحث صلوة مرحوم آيت ... العظمي بروجردي (8 جلد چاپ شده)؛ الجدي في تقريرات البروجردي (1 جلد چاپ شده)؛ الدلالة الي من له الولاية (بحث ولايت فقيه 1 جلد چاپ شده)؛ المحجة في تقريرات الحجة (تقريرات اصول مرحوم آيت ... العظمي حجّت (2 جلد چاپ شده)؛ ديوان اشعار (راز دل)؛ در انتظار وصال؛ تاريخ تحوّل فقه شيعه (با ترجمه و تحقيق دکتر توکّل)؛ رساله عمليه؛ مناسک حج

و کتب و رساله های مختلف فقهی و اصولی که به زیور طبع آراسته نشده است.

کلام آخر: از حضرتعالی به جهت وقتی که در اختیار ما گذاشتید تشکّر می کنیم. اگر سخنی دارید بفرمایید؟

در خاتمه ضمن تشکّر مجدّد و عرض پوزش از اینکه حقیر نتوانسته و نمی توانم در رابطه با این شخصیت عالیقدر حقّ مطلب را ادا نمایم، مناسب دیدم که غزلی از سروده های ایشان را به عنوان عرض اخلاص و ارادت به ساحت مقدّس حضرت بقیة ... الاعظم امام زمان (عج) تقدیم نمایم والسلام علی عباد... الصالحین

تا نصیبم از شراب عشق شد پیمانه ای * دل نهادم در کمند طرّه ی جانانه ای

مُلک دل را دید چون ویران، نگاهی کرد یار* تا کند آباد با یک جلوه اش ویرانه ای

چون شدم دل بسته ی او زان جلال و زان جمال * چون نگشتم عاشق او بهر دام و دانه ای

من نگویم آنچه را فرمود استاد سخن * سوختم من ز آشنایان ای خوشا بیگانه ای

بلکه گویم آنچه را دارد روا بر ما رواست * ور بسوزم گِرد شمعش زار چون پروانه ای

آری آری عاشق آن باشد که خود بینی ز خویش * دور سازد تا که گردد عاشق فرزانه ای

راه عشق است و نپیماید کس این ره را (علی) * گر ندارد همچو مردان همّت مردانه ای

آخرین بروز رسانی در یکشنبه, 14 دی 1393 ساعت 09:38
 
تصویری استثنایی از مرحوم آقا مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط العبد   
جمعه, 12 دی 1393 ساعت 10:31

تصویر زیر مربوط است به سال 1313 هجری شمسی یعنی هشتاد سال قبل از مرجع ولایی مرحوم آیت الله العظمی آقای حاج آقا علی صافی گلپایگانی که برای اولین بار توسط سایت دوستداران معظم له منتشر می شود.


 
<< شروع < قبلی 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعدی > انتها >>

صفحه 2 از 33