سایت دوست داران حضرت آیت الله حاج شیخ علی صافی گلپایگانی
مولوی و آیت الله العظمی بروجردی مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط العبد   
سه شنبه, 08 مهر 1393 ساعت 09:25

به مناسبت روز مولوی که در تقویم جمهوری اسلامی ایران آمده این مطلب را قرار می دهیم

از آیت الله العظمی آقای بروجردی نقل شده است که فرمودند: در ایامی که در بروجرد بودم، گاه الهاماتی از غیب داشتم، یک وقت مشغول مطالعه کتاب مثنوی (مولوی) بودم که ناگاه صدایی شنیدم که: این شخص راه را گم کرده است، به محض شنیدن این سخن، کتاب را بستم و زمین گذاشتم و پس از آن دیگر مطالعه نکردم ، همان وقت کتاب (عده الداعی) کنارم بود مشغول مطالعه آن شدم .

این قضیه را حضرتین آیتین صافی و دیگر علما نقل کرده اند.

 
شرح روایت آخرالزمان توسط آیت الله صافی ره مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط العبد   
جمعه, 04 مهر 1393 ساعت 18:38

يَأتي علَى الناسِ زَمانٌ إذا سَمِعتَ باسمِ رَجُلٍ خَيرٌ مِن أن تَلقاهُ، فإذا لَقِيتَهُ خَيرٌ مِن أن تُجَرِّبَهُ، و لو جَرَّبتَهُ أظهَرَ لكَ أحوالاً، دِينُهُم دَراهِمُهُم، و هِمَّتُهُم بُطونُهُم، و قِبلَتُهُم نِساؤهُم، يَركَعونَ للرَّغيفِ و يَسجُدُونَ للدِّرهَمِ، حَيارى سُكارى لا مُسلِمينَ و لا نَصارى

ببین معجزه را، دارد از وضع دنیای امروز ما خبر می دهد ، یک زمانی می آید که تو اگر اسم یک نفر را بشنوی بهتر از این است که ببینیش اگر ببینیش بهتر از این است که در اطرافش فکر کنی و امتحانش کنی وقتی مشغول امتحان بشوی آنوقت چه چیزهایی به دستت می آید ؛ دِينُهُم دَراهِمُهُم، دینشان پول ،مسلمان ها نیستند که همه چیزشان را برای پول دادند؟ از اساسی ترین مطالب در اسلام حجاب است آیا برای پول نفروختیمش؟

هِمَّتُهُم بُطونُهُم، تمام سعی و کوششان برای شکمشان است میپرسی اقا چرا این کار حلال را حرام میکنی میگوید آقا زن و بچه ام نان میخواهند هر چه بگویی عذرش نان است فقط همین و شکمش این را که الاغ و گاو هم دارند ؛ زن هایشان قبله ی شان می شود جلویشان می اندازند افتخار میکنند که با خانوم دعوتش کردند؛

يَركَعونَ للرَّغيفِ و يَسجُدُونَ للدِّرهَمِ،  رکوع میکنند برای نان سجده میکنند برای پول ؛ اما اینها به چه گرفتارند؟ متحیر هستند مثل آدمهای مست و دیوانه اصلاً به خودش نمیرسد می گوید حواسم پرت است ملتفت نبودم ، اعصاب دیگه برایش نمانده ، چقدر مرض اعصاب اینها از کجاست؟ آنوقت آخرش نه مسلمان هستند نه نصرانی معلوم نیست شعله قلم کار است ،از هر جا آوردن بهش تحویل کردند همان را گرفت حالا اگر نصرانی ها آوردند بسم الله ما نوکریم بار می کشیم یهودیها آوردند بفرمایید بار بگذارید هر کس آورد ما محیا برای بارکشی هستیم، اما آنها که بار میگذارند گاهی دعوایشان می شود گاهی شرقیها گاهی غربیها تا حالا ببینیم کدام مسلط بشوند ، آیا مسلمان باید اینجوری باشد؟

منبع: سخنرانی سال ۵۲

 
حب جواد علیه السلام مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط العبد   
سه شنبه, 01 مهر 1393 ساعت 19:15

خـــدایـــا بـــه حــــقّ امــام جـواد

که در راه دین جانش از دستد داد

امـامی کـه در نـــوجوانی شـــهید

شــد از زهــر آن ظــالم بـــد نـهاد

امامی که با سن اندک که داشت

درِ عـــلم بــر روی مـــردم گــشاد

امــامی کــه در مـجلس واحـــدی

زدانــش جــهانی ز عــلمش نـهاد

امــامی کــه شأن امـــامت بـه او

بــه دور صبــــاوت خــــــداوند داد

امامی که با مـعجزاتی کــه کرد

هدایت نمود اســت خــــلق زیاد

امامی که داد آن چنان دادِ علم

که از دانشش خصــم از پــافتاد

ولی دشمن از بـهر دنـیـای دون

چــنان از پـی دشمنی ایســتاد

کــه او را بـه زهری شهید ستم

نمود و گل هستیش شد به باد

خـدایـا (علی) را پس از فضل تو

بــه حـب جــوادش بـــود اسـتناد

 
سخنان مرحوم آقا درباره آیةالله العظمی سید جمال گلپایگانی مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط العبد   
جمعه, 21 شهریور 1393 ساعت 16:43

فرمایشات مرجع ولایی عالم ربانی حضرت آیت الله العظمی آقای حاج آقا علی صافی گلپایگانی (اعلی الله مقامه) درباره عارف کامل آیت الله العظمی سید جمال الدین گلپایگانی (قدس سره) که در کتاب جمال عرفان ذکر شده است:

ایشان مرد بزرگواری بودند علماً و عملاً در خدمتشان بودم، زاهد و عابد بودند و مقاماتی هم داشتند از نظر معنوی مرد بزرگواری بودند . و معروف هم هستند و از چیزهایی که من از ایشان شنیدم یکی این بود که گفتند یک وقتی به وادیّ السلام نجف رفتم و از بعضی قبرها یک دست هایی بیرون آمده بود و چیزهایی (طلب مغفرت و شفاعت) میخواستند و ما در محضرشان می رفتیم چون ایشان با پدر ما خیلی مربوط بودند و اظهار ارادت و علاقه به پدر ما می کردند و ما در نجف که می رفتیم در آنجا رفتیم و در منزل ایشان بودیم. و در مباحثه شان (تدریسشان) هم من (گاه گاهی) می رفتم. و اجازه اجتهادی هم به من دادند و نصیحتهایشان هم همه اش راجع به حضرت حجت (عجل الله تعالی فرجه الشزیف ) و از همین حرفها بود.

منبع: صفحه 106 کتاب جمال عرفان
مصاحبه با معظم له در قم در منزلشان.
 
ویژه نامه زیارت آیت الله آقای حاج شیخ لطف الله صافی مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط العبد   
شنبه, 15 شهریور 1393 ساعت 14:58

ما عبد حقير حضرت مولاييم
ساعاتي با آيت الله العظمي آقای حاج شیخ لطف الله صافي گلپايگاني(مدظله العالی)، خادم افتخاري حرم امام رضا (ع)

آقا علي بن موسي الرضا (ع)، حرمش نه آن‌كه تنها، ميقات انبوه زائران گم كرده راهي باشد كه از سراسر جهان به تمناي وصالي از درياي بيكران عنايت و شفاعتش به زيارت مي‌آيند، كه در اين ميان چه بسيارند بزرگ مردماني كه خود عالم رباني‌اند و شاگردي خلف از مكتب عالم آل محمد (ص)؛ اهل سلوكند و دستي بر شهود در عالم الهي اهل بيت آميخته‌اند.
بزرگ سالكاني كه چون خيل زائران به زيارت «آقاي بزرگ» خراسان (ع) مي‌شتابند تا از رأفت و توجه پرعطوفت اين امام همام بهره‌اي افزون برند.
در اين ميان، مرجع تقليدي از مراجع بزرگ شيعيان جهان، هر از گاهي در كسوت خادمي از خدمه آقا علي بن موسي الرضا (ع) به نورد عشق ورزيدن در اين بارگاه ملكوتي مي‌پردازد.
آيت ا... العظمي صافي گلپايگاني نه از آن رو كه شاگردي باشد كه در محضر درس بزرگاني چون حضرات آيات عظام حجت، سيد محمد تقي خوانساري، بروجردي تلمذ كرده است كه وي فرزند خلفي بوده است براي پدر بزرگوارش مرحوم آيت ا... آخوند ملامحمد جواد صافي آن بزرگمرد و گنج ناشناخته دوران.
حاج آقا شيخ لطف ا... به يُمن دعاي پدر و ممارست و جهد در مكتب عالمان ديني قريب به شصت سال پيش، از سوي آيت ا... سيد جمال الدين گلپايگاني - كه در نجف اشرف از مراجع بزرگ زمان خود بودند- طي مرقومه‌اي به درجه اجتهادي و مقام فقهي نايل گرديده است، بزرگ وارسته‌اي كه بيشتر از مقام اجتهادي‌اش، در بين شيعيان جهان به زهد، تقوي، اخلاص، توكل و قناعت و به عنوان سرباز مدافع حريم ولايت و عاشق دلباخته حضرت ولي عصر عجل الله تعالي فرجه الشريف شناخته شده است.
با اين احوال، براي خسي چون من توفيقي دست مي‌دهد تا ساعاتي از حضور معظم له را در ميقات رضوي به قلم فرسايي از زيارت حضرت آقا و ديگر زائران پرداخته و شرحي بر احوال آيت اللهي بنويسم كه در كسوت خادمي حضرت رضا (عليه السلام) دري به آسمان معرفت اهل بيت مي‌گشايد  و چه سخت است نوشتن از عالمان وارسته‌اي چون ايشان كه همانا:
لايق نبود قطره به عمان بردن
خار و خس صحرا به گلستان بردن
اما چه كنم كه رسم موران اين است
ران ملخي پيش سليمان بردن
***
امسال (سال 1392 شمسي) آيت ا... العظمي صافي از يك هفته مانده به آغاز ماه مبارك رمضان به مشهد مشرف شده‌اند و در تمام اين روزها، اين كار هر روزشان بوده است كه اول صبح به حرم و مأمن سلطان خراسان مشرف و به زيارت محبوب بپردازند.
* اذن دخول
حالا ديگر صحن آزادي، سال‌هاست كه در همين فصل و ايام، قريب به دو ماه با نواي اذن دخول زيارت حاج شيخ لطف ا... صافي آشنايي دارد.
بسياري از بزرگان و شيفتگان اهل بيت (عليهم السلام) اذن دخول و جاري شدن قطره اشك را هنگام دخول به مشاهد مشرفه، نشانه اجازه دخول و زيارت از طرف آن بزرگوار مي‌دانند.
حضرت آيت ا... العظمي صافي نيز هر بار كه به آستان فرشته پاسبان حضرت ثامن الحجج علي بن موسي الرضا (عليه السلام) مشرف مي‌شوند با چشماني اشك بار و مشتاق ديدار يار اذن دخول را قرائت مي‌كنند و به پابوسي حضرت مي‌رسند.
اذن دخول آقا كه تمام مي‌شود، همچنان كه ذكري را زير لب زمزمه مي‌كنند صحن آزادي را به قصد ورود به روضه منوره حركت مي‌كنند.
حالا ديگر زائران و حاضراني كه متوجه حضور آقا شده‌اند با شتاب و مشتاقانه مي‌رسند و عرض سلام و ادب مي‌كنند و چه زيبا و با روي خوش، پاسخ سلام همه را مي‌دهند و برايشان دعا مي‌كنند.
در حرم مطهر، بانواني هم كه متوجه تشرف ايشان مي‌شوند با چشماني اشكبار به سوي ايشان مي‌آيند و از ايشان مي‌خواهند كه دعايشان ‌كند.
برخي هم قسمتي از عباي آقا را مي‌گيرند و آن را به نيت تبرك جستن مي‌بوسند كه معظم له به آنها مي‌فرمايند: اگر من چند عباي ديگر هم بپوشم ارزشي ندارد ولي اين كه شما با چادر در اجتماع حاضر مي‌شويد همه‌اش جهاد است و چادر شما ارزشش از عباي من، بالاتر و ثوابش بيشتر است.
* صحن آزادي و ورود به روضه منوره
حالا دقايقي از آخرين ضرباهنگ ساعت صحن آزادي با اعلام هشت صبح گذشته است؛ صحني كه در شرق حرم مطهر و پايين پاي مبارك حضرت قرار دارد. از غرب به رواق‌هاي دار الضيافة و دارالسعادة و دارالسرور و از شرق به خيابان نواب صفوي مي‌رسد.
و امروز، اين صحن باز شاهد حضور عالمي است از مردان قدسي حضرت خداوند مهربان.
عالم وارسته‌اي كه آيت ا... العظمي بروجردي شايسته‌تر از او براي نگارش كتابي درباره حضرت ولي عصر (عليه السلام) نيافتند و نوشتن كتابي كه بعدها «منتخب الأثر في الإمام الثاني عشر» نام گرفت را به ايشان سپردند.
بزرگ‌مردي اسلام‌شناس و انديشمندي سترگ كه به خاطر نوشتن كتاب «التعزير، انواع و ملحقاته» سي سال پيش برنده كتاب سال جمهوري اسلامي ايران شده است و براي نگارش بيش از ده‌ها كتاب ديگر با موضوعات مختلف اسلامي و فقهي در صدر نويسندگان علوم ديني قرار گرفته است.
و حاج آقا شيخ لطف ا... پيرفرزانه‌اي با قدي خميده و ذكري بر لب در آستانه تشرف به روضه منوره حرم رضوي قرار گرفته است.
در داخل روضه منوره نيز ارادتمندان آيت ا... براي عرض ادب پيش مي‌آيند.
* تحويل عصا هنگام ورود به حريم يار
آقا، اعتقاد دارند از آداب زيارت آن است كه زائر با خضوع كامل قدم به حريم يار بگذارد و خود را در محضر او ببيند؛ به همين خاطر هرگاه كه اراده زيارت مضجع شريف حضرت علي بن موسي الرضا (عليه السلام) را مي‌كنند طبق سيره اسلاف و علماي بزرگ، در بدو ورود به حرم، عصاي خود را تحويل مي‌دهند و با عصا وارد حرم نمي‌شوند، مبادا خلاف ادب نسبت به آن حريم ملك پاسبان باشد و اين‌گونه متواضعانه و با ادب كامل به عتبه بوسي آن حضرت تشرف مي‌جويند.
* ما عبد حقير حضرت مولاييم
آقا به مقابل ضريح مطهر كه مي‌رسند به زمين افتاده، عتبه مباركه را مي‌بوسند و به خاطر توفيق زيارت يار، شاكرانه، جبين به درگاه بي‌نياز مي‌سايند در حالي كه نم زلالي از گوهر اشك بر چشمان مباركشان مي‌نشيند.
سپس دقايقي را مقابل ضريح به سلام و ثنا مي‌گذرانند و بعد، نشسته و به ديواري تكيه مي‌زنند كه اين بيت شعر بر آن نقش بسته است:
نه كوه سينا باشد ولي به عجز و نياز
گرفته است كليم، اندر آن مقام و مقر
حتي با وجود كهولت سن و مشقت در نشست و برخاست بر روي زمين، به خودشان اجازه نمي‌دهند كه هنگام خواندن زيارت نامه و نماز زيارت براي ايشان صندلي تهيه شود. با همان دشواري بر روي زمين مي‌نشينند و زانوي ادب در برابر حريم ملكوتي يار مي‌زنند.
زيارت‌نامه را باز مي كنند و زمزمه مي‌كنند:
«صلي ا... عليك يا اباالحسن، صلي ا... علي روحك و بدنك، صبرت و انت الصادق المصدق...» زيارتنامه مي‌خوانند و هر از گاهي دستشان را تكيه گاه پيشاني مي‌كنند و چشمهايشان را مي‌بندند و سكوت مي‌كنند.
دقايقي را به همين صورت مي‌گذرانند و باز ادامه مي‌دهند:
«السلام عليك يا ولي ا...، السلام عليك يا حجة ا...، السلام عيك يا نور ا... ...»
ذكر و زيارت آقا كه تمام مي‌شود، بلند مي‌شوند و گوشه‌اي در مقام بالا سر حضرت مي‌نشينند و نماز مي‌خوانند، و باز دقايقي را در عالم خويش و خلوت خود سپري مي‌كنند و دوباره نمازي و ذكري و دعايي ...
نماز و زيارت كه تمام مي‌شود، بلند مي‌شوند و از همان بالا سر خارج مي‌شوند و باز مردماني كه در طي مسير براي ادب و سلام همچنان به حضورشان مي‌رسند...
* زيارت علماي مدفون در حرم مطهر
آيت ا... العظمي صافي هر بار كه به زيارت مولاي خويش مشرف مي‌شوند بزرگان و علماي مدفون در آنجا را ياد مي كنند و با حاضر شدن بر سرقبور آن اولياي خدا، به همگان ياد مي‌دهند كه همه، مديون فداكاري و ايثار بزرگان دين هستيم. زائراني كه براي زيارت مرقد مطهر شيخ حر عاملي و شيخ بهايي مي‌آيند، شاهد حضور اين مرجع عاليقدر در آنجا هستند كه چگونه با مسألت غفران و رضوان الهي براي آن بزرگان، سرانجام و عاقبت نيك را براي همگان از خداوند مي‌خواهند. معظم له هنگام ورود به رواق اصلي نيز با اشاره به مرقد عالم بزرگوار شيخ حبيب ا... گلپايگاني در سمت چپ ورودي، براي ايشان از خداوند متعال رضوان الهي را مسألت مي‌نمايند.
* افتخار خادمي كشيك هشتم
چه زيباست لحظاتي كه انسان نشان خادمي يار را به دست گيرد  و عاشقانه بر سركوي دوست، خود را سرسپرده حبيب خويش نشان دهد.
روزهايي كه نوبت خادمين كشيك هشتم مي‌رسد، معظم له هم - كه بيش از سي سال است افتخار خادمي كشيك هشتم را دارند- مشتاقانه «چوب پر» مرسوم خدام را به دست مي‌گيرند.
وارد دفتر خدام مي‌شوند و بعد از احوالپرسي و گفت وگويي كوتاه، دفتر بزرگي را كه اسامي خادمين در آن ثبت شده باز مي‌كنند و صفحه مربوط به خودشان را امضاء مي‌كنند. نكته حايز اهميت اين است كه ايشان در هنگام ثبت تاريخ، آن را به قمري مي‌نويسند و يادآوري مي كنند كه تاريخ اسلامي، تاريخ قمري است و نبايد فراموش شود.
پس از امضا و ثبت دفتر، در همان كسوت خادمي حركت مي‌كنند و دم درب ورودي صحن به روضه منوره مي‌ايستند  و در حالي كه ذكري را زمزمه مي‌كنند با همان «چوب پر» خادمي به راهنمايي زائران حضرت مي پردازند.
حالا ديگر، ساعاتي از حضور آقا در حرم مطهر امام رضا (عليه السلام) گذشته است، و آقا پس از سلام و ثنايي دوباره به قصد خارج‌شدن از صحن و حرم مطهر حركت مي‌كنند.
خدمتشان عرض مي‌كنم تا اگر صحبتي يا جمله‌اي دارند بفرمايند تا مخاطبان روزنامه استفاده كنند.
اندكي سكوت مي كنند ... نگاهي از مهر و عطوفت مي‌اندازند و تنها اظهار مي دارند از اينكه روزنامه قدس در جهت ترويج شعائر اسلام اهتمام ويژه اي دارد خرسند هستند.
آقا را با همراهانشان تا ماشين مشايعت مي كنم و مي‌روند ... و من مي‌انديشم:
مردان خدا پرده پندار دريدند
يعني همه جا غير خدا هيچ نديدند
هر دست كه دادند از آن دست گرفتند
هر نكته كه گفتند همان نكته شنيدند

 

منبع: ويژه‌نامه‌ي هشت آسماني؛ روزنامه‌ي قدس؛ مورخه 25/6/1392

 
<< شروع < قبلی 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعدی > انتها >>

صفحه 2 از 27