سایت دوست داران حضرت آیت الله حاج شیخ علی صافی گلپایگانی
مراسم پنجمین سالگرد مرحوم آقا برگزار شد مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط العبد   
جمعه, 23 آبان 1393 ساعت 06:48

پنجمین سالگرد ارتحال فقیه اهل بیت عصمت و طهارت زنده کننده عزاداری مرجع ولایی مرحوم حضرت آیت الله العظمی آقای حاج آقا علی صافی گلپایگانی قدس سره عصر پنجشنبه 22 آبان 1393 در کنار مضجع شریف معظم له برگزار شد.

در این جلسه طبقات مختلف مردم ، مسئولین دولتی و نظامی، ائمه جمعه و جماعات ، فرزندان و اعضای بیت مرجع راحل عظیم الشأن و بیوت آیت الله العظمی سید محمد رضا گلپایگانی، آیت الله العظمی آقای حاج شیخ لطف الله صافی و آیت الله العظمی محمد تقی بهجت و طلاب حوزه های علمیه گلپایگان و خوانسار شرکت کردند.

سخنران جلسه حجةالاسلام حسینی قمی اظهار کرد معیار عظمت شخصیت‌ها نزدیکی آنها به صفات انبیا و اولیا است.

وی با اشاره به ویژگی‌های خاص اولیای الهی افزود: از مهم‌ترین این صفات اخلاص در زندگی است. همانگونه که سرور و سالار شهیدان در اوج اخلاص قدم برداشت و به تنهایی در راه خدا به پا خاست و خداوند نیز ایشان را جاودانه کرد در حالی که اشقیا حتی سرهای شهدای کربلا را بر نیزه کردند تا یادی از آنان باقی نماند.

کارشناس برنامه سمت خدا گفت: دومین ویژگی اولیای خدا زندگی زاهدانه و زهد در دنیا است به گونه‌ای که این بزرگان زندگی زاهدانه را پذیرفتند و در عمل نیز نشان دادند و نگاهی به ذخایر دنیا نداشتند چنان که امام حسین(ع) اسیر دنیا نشد و عالمانی که پیرو انبیای الهی هستند نیز مانند پیشوایان خود زمین‌گیر دنیا نشدند.

وی بیان کرد: گرفتاری امروز دنیا و مصیبتی که گریبان ما مسلمانان را گرفته است همین دنیاطلبی ما است که به خاطر رسیدن به آرزوهایمان آخرت خود را می‌فروشیم و زمین‌گیر دنیا می‌شویم.

حجت‌الاسلام حسینی قمی تصریح کرد: صبر در برابر شدائد و سختی‌ها دیگر ویژگی این انبیا و اولیای الهی است و علمایی که به این خصایص نزدیک‌ترند از عظمت والایی برخوردارند همانگونه که مرحوم آیت‌الله العظمی شیخ علی صافی گلپایگانی از این صفات برخوردار بودند و مایه فخر جهان اسلام شدند.

این استاد حوزه‌های علمیه با اشاره به ویژگی‌های منحصر به فرد آیت‌الله العظمی شیخ علی صافی گلپایگانی اظهار کرد: در وصف ایشان پیام برادرشان آیت‌الله العظمی شیخ لطف‌الله صافی گلپایگانی در هنگام رحلت ایشان بهترین توصیف است که فرمودند: (( ایشان فقیهی عالیقدر، مرجعی ولایی که نزدیک به یک قرن در خدمت اسلام، اعلای کلمه دین و احیای امر به معروف و نهی از منکر و در یک کلمه نوکر خالص امام عصر (ج) بودند)).

وی در ادامه به سخنرانی شب عاشورای حضرت آیت‌الله العظمی شیخ علی صافی(ره) در مسجد قطب چند شب قبل از ارتحال ایشان پرداخت و افزود: ایشان از وضعیت منکرات و بدحجابی بانوان در جامعه ناراحت بودند.

استاد حوزه و دانشگاه با بیان‌ اینکه باید خانواده‌ها نسل جوان را بیشتر با آموزه‌های دینی و شعائر اسلامی آشنا کنند، تصریح کرد: قرن‌ها و سال‌ها طول می‌کشد که شخصیتی مانند حضرت آیت‌الله صافی(ره) و آیت‌الله گلپایگانی(ره) تربیت شود و باید خانواده‌ها نسل جوان را به سوی حوزه‌های علمیه هدایت کنند تا مشعل هدایت همواره در جامعه روشن بماند.

حسینی قمی با بیان اینکه شجاعت و صراحت لهجه وبی اعتنایی به دنیا از نمونه‌های بارز شخصیت حضرت آیت‌الله صافی(ره) بود، تاکید کرد: ایشان نمونه بارز یک شخصیت دینی و معنوی بودند و همگان باید از زندگی ایشان درس بگیرند.

وی با بیان اینکه شهر گلپایگان از دیرباز شهر فقه و فقاهت و مرجعیت بوده است، تاکید کرد: گلپایگان زادگاه عالمانی بزرگ مانند آیت‌الله شیخ لطف‌الله صافی، آیت‌الله شیخ علی صافی(ره)، آیت‌الله گلپایگانی(ره) و سید جمال‌الدین گلپایگانی و بسیاری از بزرگان دیگر است که هر کدام از این علما بیش از صدها کتاب تالیف کرده‌اند و کتاب‌هایشان به زبان‌های مختلف دنیا ترجمه شده است.

در پایان نیز شرکت کنندگان بر سر مزار مرجع راحل عظیم الشأن حاضر شدند.

تصاویر در ادامه مطلب

ادامه مطلب...
 
تجلّي فقاهت و شجاعت مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط العبد   
چهارشنبه, 21 آبان 1393 ساعت 19:16

مرجع عاشق و دلباخته حضرت ولی عصر ارواحنا فداه، آيت الله العظمى حاج آقا علی صافى قدس سره، اسلام شناس و انديشمند بزرگ در در شهر گلپايگان، قدم به صحنه هستى نهاد.

والدين‏ دانشمند و عاشق اهل البیت علیهم السلام

پدر او علامه و دانشمند مجهول القدر، مرحوم آيت الله العظمی آخوند ملا محمّد جواد صافى بود كه علاوه بر تخصّص، تحقيق، تأليف و تدريس در گرايش‏‏هاى مختلف علوم اسلامى مانند فقه، اصول، كلام، اخلاق، حديث و ...، در زمينه هنرهاى ارزشمندى چون شعر و خوشنويسى نيز سرآمد بود و منظومه اصول و نیز اشعار شیوای او در ردّ باب و بهائیت زبانزد عام و خاص است.

زهد، تقوى، عشق به ولايت و فضيلت‏هاى علمى اخلاقى آن بزرگ مرد، از يك سو و مواضع قدرتمندانه او در سنگر امر به معروف و نهى از منكر و جبهه گيرى‏هاى صريحش در برابر افكار انحرافى غيرمتديّنان و ظالمان آن روزگار از سويى ديگر، هر قدر كه مردم گلپايگان را شيفته و مطيع محض او مى‏نمود، هيأت حاكمه، خوانين و زورگويان را در برابرش شكننده‏تر مى‏كرد؛ چنان كه آنها هميشه او را سدّ راه اعمال خلاف شرع و بدعت‏گذارى‏هاى خود ديده و تا زنده بود از غيرت دينى و خشم الهى او مى‏ترسيدند.

آفتاب عمر آن عالم جليل القدر در افق عصر ۲۷ رجب سال ۱۳۷۸ هـ.ق، مصادف با شب شهادت حضرت امام موسى كاظم عليه السلام، غروب كرد.

والده او بانوى فاضله، شاعره و عاشق اهل بيت عليهم ‏السّلام، دختر حضرت آيت الله آخوند ملا محمّد على بود. از ويژگى‏هاى بزرگ معنوى اخلاقى، كه در وجود آن مرحومه، متبلور بود، مى‏توان به تعبّد، اخلاص، تقوى، معرفت به حضرت حق، شجاعت، صراحت لهجه، شوهردارى كم‏نظير و اهتمام در تربيت كودكان، راز و نياز خاشعانه و ذكر و دعا و نماز شب اشاره كرد.

شاگرد مبرّز اساتید مشهور

آن مرجع عالی مقام تا سن هجده سالگي نزد پدر و دايي بزرگوارشان مرحوم آخوند ملا ابوالقاسم قطب (ره) به تحصيل پرداختند و سپس به قم هجرت نمودند.

درس خارج را نزد عالمان بلند آوازه عصر از جمله آيت الله العظمی حجت و آيت الله العظمي بروجردي به پايان بردند و هوش و ذكاوت و نيروي استدلال وي در جلسه درس و مباحثه حضرت آيت الله العظمي بروجردي ره موجب شهرت وی گرديد.

زعیم عالیقدر حوزه آيت الله العظمي بروجردي قدس سره، چنان شيفته اين شاگرد درس خوان و هوشيار گرديد كه در برخي مجالس از وي ياد مي كرد و اين امر سبب شهرت ايشان در جمع طلاب علوم ديني شد و در رده برجسته ترينشان شناخته گرديد.

آيت الله العظمي حاج آقا علي صافي، آثار ارزشمندي به نظم و نثر عربي و فارسي دارند كه برخي به چاپ رسيده و شماري به صورت دست نويس است. برخی آثار چاپ شده ايشان عبارتند از:

ذخيرة العقبي في شرح العروة الوثقي؛ منتخب الحكام؛ مناسك حج؛ در انتظار وصال؛ رساله عمليه؛ المحجة في تقريرات الحجة؛ راز دل (دیوان اشعار)؛ الدلالة الى من له الولاية؛ تاريخ تحول فقه شيعه؛ تقريرات درس مرحوم آيت الله العظمى بروجردى(صلوة، وصيت و...)؛ تقريرات درس مرحوم آيت الله العظمى حجّت (تيمم، بيع و...) و ....

آن مرجع والامقام علاوه بر كارهاي تحقيقاتي و مطالعاتي و توجه عميق به اهميت تأليف و درس وبحث در زمينه هاي گوناگون، ‌هيچ زماني از حضور مؤثر در اجتماع و تدبير مدن غافل نماند.

اين مجتهد تلاشگر، در صحنه علم و عمل، با خطابه هاي بليغ و صراحت لهجه كه با همه وجودش آميخته بود، و شجاعت وپايمردي و استقامت‌ در مسير آزادي و اشاعه عدالت و انضباط اجتماعي و احياء حق و سركوب نمودن باطل و مبارزه با رژيم مستبد طاغوت و ايادي استثمار و استكبار پرداخت و در اين راه متحمّل سختي ها، فشارها و تبعيدها و ... شد.

ارتحال جانسوز

عالم ربانی و فقیه صمدانی آیة الله العظمی حاج آقا علی صافی گلپایگانی، پس از قریب یک قرن سعی بلیغ در تهذیب نفس و تعلیم و تعلّم معارف حقّه قرآن و اهل البیت علیهم السلام، روز دوشنبه ۱۴ دی ماه ۱۳۸۸ برابر با ۱۸ محرم الحرام ۱۴۳۱ هجری قمری، دعوت حق را لبیک گفت و به دیار باقی شتافت.

در پی این ضایعه اسفناک، پیام های تسلیتی از سوی مراجع تقلید، علما و مسئولان صادر شد که همگان با صدور پیام های جداگانه ای ارتحال این عالم جلیل القدر را به اخوی گرانقدر ایشان آیة الله العظمی حاج شیخ لطف الله صافی و ارادتمندان مرجعیت تسلیت گفتند که به جهت اهمیت موضوع، متن برخی از پیام های تسلیت را از نظر می گذرانیم:

پیام تسلیت رهبر معظّم انقلاب اسلامی: بسم الله الرحمن الرحیم. حضرت آیة الله آقای حاج شیخ لطف الله صافی دامت برکاته. ارتحال اخوی مکرّم مرحوم آیة الله آقای حاج آقا علی صافی رحمة الله علیه را به آن جناب و دیگر بازماندگان و به همه ارادتمندان ایشان به ویژه مردم مؤمن گلپایگان تسلیت عرض می کنم. این فقیه عالیقدر که از شاگردان برجسته مرحوم آیة الله العظمی بروجردی اعلی الله مقامه بودند، عمر با برکت خود را در خدمت علم و دین گذرانیدند و امید است مشمول فضل و رحمت و مغفرت الهی بوده باشند. علوّ درجات آن مرحوم و بقاء وجود شریف جناب عالی را از خداوند متعال مسئلت می کنم. سیدعلی خامنه ای - ۱۴ /دی/۱۳۸۸

پیام تسلیت مرجع عالیقدر حضرت آیة الله العظمی صافی گلپایگانی: انا لله و انا الیه راجعون. شخصیتی بزرگ، فقیهی عالی قدر و مرجعی ولایی، حضرت آیة اللّه العظمی آقای حاج شیخ علی صافی، که نزدیک به یک قرن در خدمت به اسلام و تلاش در اعلای کلمه دین و امر به معروف و نهی از منکر و در یک کلمه جامع، نوکری خالص به آقایش حضرت بقیةالله مولانا المهدی ارواح العالمین له الفدا انجام وظیفه نمود، چشم از جهان فانی فرو بست و به لقاءالله تعالی پیوست. آن بزرگوار از دوره رضاخان و دیکتاتوری او زندگی علمی خود را آغاز و تحصیلات خود را تا سطوح عالیه در زادگاهش گلپایگان به پایان رسانید و از سال ۱۳۴۹ قمری به قم و حوزه علمیه هجرت نمود و در محاضر اساتید بزرگ فقه و آیات نامدار، حضور یافت و همواره جلوه علمی او متجلی تر می گردید و از اساتیدی چون مراجع عالی قدر مرحوم آیة الله العظمی حجت و مرحوم آیة الله العظمی آقای حاج سید محمد تقی خوانساری استفاده برد و در همه حوزه ها نمونه و مشار بالبنان بود.

پس از اقامت بزرگ مرجع شیعه مرحوم آیة الله العظمی بروجردی در قم در ردیف سایر بزرگان و اساتید حوزه در درس ایشان اصولاً و فقهاً شرکت داشت و در جلسه استفتاء حضور بارز و فعّال داشت و نامدارترین بحّاث درس ایشان بود که همواره معظم له به نظرات ایشان در درس، کمال توجّه را داشت و علاوه بر تألیفات خاص مثل شرح العروة، تقریرات و دروس اساتید نیز از آثار علمی مهم ایشان به شمار می رود.

در ذوق و ادب و فضایل مختلف و مخصوصاً تفسیر قرآن مجید و همه مقاماتی که شایسته چنان فقیهی باشد، تبحّر داشت و تا پایان عمر شریفش از منبر و محراب برای هدایت مردم استفاده برد؛ همچنین در اصلاح امور و مبارزه با حرکت ضد اسلامی رضاخانی مقامات، مواضع محکم و کم نظیر داشت. شجاعت و صراحت لهجه و بی باکی از غیر خدا و زهد و قناعت و بی اعتنایی به زخارف دنیوی و استقامت در امر دین، تاریخ زندگانی این فقیه فرزانه، همه دانستنی و عبرت و درس است؛ همه جا خدا را بر خلق برگزید و رضای احدی را بر رضای او مقدّم نداشت و هیچ گاه از گفتن حق، ترس و واهمه ای به خود راه نمی داد؛ حتی بزرگان را موعظه و نصیحت می کرد و آنان نیز تذکّرات او را مغتنم می شمردند.

الحق فقدان چنین شخصیتی، ثلمه ای بزرگ برای فقاهت، مرجعیت و حوزه های علمیه است. این ضایعه دینی مؤلمه را به پیشگاه حضرت ولی عصر ارواح العالمین له الفدا و حوزه های علمی و حضرات علمای اعلام و آیات عظام دامت برکاتهم و بیت جلیل علمی ایشان تسلیت عرض می نمایم. زاد الله فی علوّ درجاته و حشره مع ساداته الطیبین محمد و آله الطاهرین صلوات الله علیهم اجمعین. لطف الله صافی-۱۸محرم الحرام۱۴۳۱

پیام تسلیت حضرت آیة الله مکارم شیرازی: ارتحال عالم ربانی مرحوم مبرور آیة الله آقای حاج شیخ علی صافی قّدس سره موجب نهایت تأسف و تأثر گردید. این فقیه بزرگوار عمری را در اعتلای مذهب اهل بیت علیهم السلام و نشر آثار خاندان عصمت علیهم السلام گذراند و به این بزرگواران عشق می ورزید و حد اعلای ارادت را نشان می داد و به روح و رضوان الهی شتافت.

اینجانب این مصیبت جانکاه را به جامعه روحانیت مخصوصاً برادر بزرگوارشان حضرت آیة الله حاج شیخ لطف الله صافی دامت تأییداته و به ویژه مردم با ایمان و شرافتمند خطه گلپایگان صمیمانه تسلیت عرض می کنم و علو درجات برای آن فقید سعید و صبر جمیل و اجر جزیل برای آن بیت معظم و عموم بازماندگان از درگاه خداوند متعال خواهانم.

پیام حضرت آیت الله علوی گرگانی : ارتحال ملکوتی عالم ربانی فقیه صمدانی عارف عامل مرحوم آیت‌الله العظمی آقای حاج شیخ میرزا علی صافی گلپایگانی موجب تأثر و تألم گردید و ثلمه ای جبران ناپذیر به ساحت فقه و فقاهت ایجاد شد. این مصیبت وارده را به محضر قلب عالم امکان حضرت امام زمان(عج) و حوزه های علمیه و مراجع تقلید بالخصوص اخوی گرامیشان حضرت آیت‌الله العظمی آقای حاج شیخ لطف الله صافی و مقام معظم رهبری و مردم شریف ایران بالاخص مردم گلپایگان تسلیت گفته، علو درجات آن فقیه سعید را از خداوند متعال مسألت می نمایم و صبر و اجر جمیل و جزیل برای بیت معظم آن مرحوم از خدای سبحان درخواست می کنم.

والسلام علیه و علی عبادالله الصالحین
18 محرم الحرام سنه 1431
محمدعلی علوی گرگانی


 
پنجمین سالگرد رحلت مرحوم آقا مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط العبد   
دوشنبه, 19 آبان 1393 ساعت 18:04

العلماء ورثة الانبیاء

پنج سال از ارتحال فقیه اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام مرجع ولایی و مدافع راستین شریعت ،و عاشق و دلباخته حضرت بقیةالله الاعظم ارواح العالمین له الفداه

حضرت آیت الله العظمی حاج آقا علی صافی گلپایگانی رضوان الله تعالی علیه

می گذرد؛ شخصیت بزرگواری که سراسر زندگی خود را در راه اعلاء کلمة الله و تعظیم شعائر مذهبی و ترویج معارف نورانی اهل البیت علیهم السلام و امر به معروف و نهی از منکر و خدمت صادقانه به مردم گذراند؛ نام و برکات و آثار آن وجود مبارک همیشه باقی و زنده است و یادش از خاطره ها محو نخواهد گشت.

به همین مناسبت مجلس بزرگداشت آن مرجع عالیقدر در جوار مضجع شریف ایشان (مسجد قاضی زاهد) برگزار می گردد.

تشریف فرمائی علماء اعلام و مردم شریف گلپایگان و سایر ارادتمندان آن مرحوم، موجب تعظیم شعائر دینی خواهد بود.

زمان: پنجشنبه 1393/8/22از ساعت 2/30الی 4/30عصر

ستاد برگزاری مراسم پنجمین سال ارتحال.

آخرین بروز رسانی در دوشنبه, 19 آبان 1393 ساعت 18:09
 
برگزاری مراسم یادبود آیت‌الله صافی در گلپایگان مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط العبد   
شنبه, 17 آبان 1393 ساعت 18:25

به گزارش خبرگزاری فارس از گلپایگان، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا اسماعیلی امشب در نشست برنامه‌ریزی و هماهنگی پنجمین سالگرد ارتحال ملکوتی آیت‌الله العظمی آقای حاج آقا علی صافی گلپایگانی (ره) که در دفتر امام جمعه شهرستان برگزار شده بود، اظهار کرد: یکی از ویژگی‌های بارز شهر گلپایگان وجود علما و فقها و بزرگانی همچون مرحوم آیت‌الله العظمی آقای حاج آقا علی صافی گلپایگانی (ره) است.

وی با بیان اینکه فضای معنوی حاکم بر شهر از گلپایگان به برکت حضور اندیشمندان و فقهای برجسته این دیار است، تصریح کرد: برای تجلیل از مقام شامخ مرجعیت و فقاهت روز پنجشنبه 22 آبان ماه مراسم یادبود حضرت آیت‌الله العظمی آقای حاج شیخ علی صافی گلپایگانی (ره) از ساعت 14:30 تا 16:30 در مسجد قاضی زاهدی با حضور روحانیون، مسئولان شهرستانی، فرهنگیان و همه اقشار مردم شهرستان گلپایگان برگزار می‌شود.

امام جمعه گلپایگان تاکید کرد: آیت‌الله العظمی آقای حاج آقا علی صافی گلپایگانی (ره) از شاگردان نخبه آیت‌الله العظمی بروجردی بوده و در زمان حیاتش از یاران صدیق و با وفای حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری بوده‌اند و برای تثبیت و حفظ نظام اسلامی پیش و پس از پیروزی انقلاب اسلامی تلاش‌های فراوانی انجام دادند.

وی با اشاره به اینکه آیت‌الله العظمی حاج آقا علی صافی گلپایگانی (ره) پرچم‌دار مبارزه با رژیم پهلوی بود، افزود: فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی ایشان و روشنگری‌های که قبل از انقلاب انجام می‌دادند، بر کسی پوشیده نیست.

اسماعیلی بر شناسایی و تبیین ابعاد وجودی، شخصیتی، مذهبی و سیاسی حضرت آیت‌الله العظمی شیخ علی صافی گلپایگانی (ره) به نسل جوان تاکید کرد و گفت: برگزاری چنین آیین‌های یادبودی موجب آشنایی نسل جوان با علما و فقها می‌شود.

وی ضمن تشکر از اصحاب رسانه که اهتمام ویژه‌ای به برنامه‌های بزرگداشت علما و فقها، یادواره‌های شهدا و همایش‌های شهرستان دارند، اظهار کرد: پوشش خبری پنجمین سالگرد حضرت آیت‌الله العظمی حاج آقا علی صافی گلپایگانی(ره) موجب معرفی بیشتر این مجتهد عظیم‌الشأن عالم تشیع به جهانیان می‌شود.

در ادامه حسین فراست، فرماندار گلپایگان نیز بر اهمیت برگزاری مراسم گرامی‌داشت حضرت آیت‌الله العظمی اقای حاج آقا علی صافی گلپایگانی(ره) تاکید کرد و گفت: از همه ظرفیت و توانایی شهرستان گلپایگان برای برگزاری هرچه باشکوه‌تر این مراسم ‌استفاده می‌کنیم.

آخرین بروز رسانی در شنبه, 17 آبان 1393 ساعت 18:35
 
اخلاص فوق العاده مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط العبد   
شنبه, 17 آبان 1393 ساعت 11:13

آقای صدر و آقای سید محمد تقی خوانساری مریض شده بودند ، هیچ کس نرفته بود به آیت الله بروجردی(ره) بگوید که اینها مریض هستند ،من رفتم گفتم آقا این آقایان هر دو مریض هستند، فوری بلند شدند رفتند ولی اصلاً  خودم نرفتم و به آن ها هم نگفتم که من خبر را برده ام.

 

نماز آقای بروجردی که می رفتم، ایشان متوجه نشد که من به نمازش می روم یا نه، می رفتم آن عقبها و می دانستم که او اصلاً توجه ندارد که من به نمازش بروم یا نه.

 

منبع: خاطرات مرحوم آیت الله العظمی صافی.

 
<< شروع < قبلی 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعدی > انتها >>

صفحه 2 از 30